Megnéztük hogy mi deríthető ki a nyilvánosan hozzáférhető információkból a vízkészletek állapotról

Mi olvasható ki az Országos Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv keretében rendelkezésre álló információkból a Debrecen környéki vízkészletek helyzetéről?

A következtetéseink:

A debreceni iparfejlesztési elképzelések átélhetővé tették, hogy beléptünk a vízkészlet szűkösség korába. Ez önmagában nem jelentene problémát, igazából a szűkösség jelenléte a természetes állapot, nem a szabad készleteké. Még akkor is, ha manapság mindenféle eszközt felhasználunk, hogy ezzel a ténnyel ne kelljen szembesülnünk.

Mennyiségi szempontból akár lenne is elegendő víz az új igények számára, de ehhez olyan érdekellentéteket és érték konfliktusokat kellene előbb kezelni a jogérvényesítés és az érdekegyeztetés együttes alkalmazásával, amire vízkészlet gazdálkodási kérdésekben itthon eddig még nem volt példa. Nem lehetetlen, de jelentős kihívás.

A vízkészleteinkkel el kell kezdeni gazdálkodni, nem csak az eddigi fizikai megközelítésben, hanem a közgazdasági értékteremtés szempontjából is. Közgazdasági érték nem csak direkt hasznosítással, hanem közvetett módon, költségek elkerülése által is keletkezik, adott esetben közjóléti, ökológiai vízhasználatokon keresztül.

A részletes elemzésünk itt olvasható


Megjegyzések